You are currently viewing Jak pomagamy dealerom samochodowym generować więcej sprzedaży?

Jak pomagamy dealerom samochodowym generować więcej sprzedaży?

W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku firmy z branży motoryzacyjnej w Polsce wydały na reklamę online 282 mln zł. W torcie reklamowym zajmują one 2 miejsce, zaraz po branży handlowej. Menadżerowie salonów samochodowych przeznaczają ogromne środki na działania online, mając świadomość zmieniającego się procesu zakupowego Klienta. Poszukiwaniom odpowiedniego modelu towarzyszy przeglądanie stron salonów samochodowych, korzystanie z konfiguratorów i wyszukiwarek. W poniższym artykule znajdziecie kilka informacji jak sprawić, aby budżety kierowane na działania marketingowe rzeczywiście przekładały się na większą ilość pozyskiwanych szans sprzedażowych na stronie internetowej.

Wirtualna recepcja online

Środki przeznaczane na płatne reklamy w sieci reklamowej Google kierują ruch na stronę dealera samochodowego. Potencjalny Klient, który otwiera witrynę w poszukiwaniu samochodu przegląda różne modele, porównuje i najczęściej nie podejmuje działań odkładając decyzję na kolejne kilka dni. Może zadzwonić (ale nie każdy moment jest dobry na rozmowę telefoniczną) albo napisać maila i poczekać na odpowiedź. Według danych firmy Google, współczesny użytkownik przy wyborze samochodu dokonuje ponad 900 cyfrowych interakcji. Przenosząc obsługę takiego Klienta do fizycznego salonu sprzedaży można zająć się nim natychmiast, przedstawiając ofertę modeli samochodów i odpowiadając na wszystkie pytania. W wirtualnym świecie, gdzie najczęściej “porusza” się Klient taką obsługę można zapewnić poprzez rozmowę na czacie online.

Szybkość odpowiedzi

Wielu osobom czat może kojarzyć się z modnym gadżetem, który pojawia się po otwarciu strony. Można zakupić narzędzie, umieścić w witrynie internetowej i…. czekać na “przychodzące” rozmowy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą się one pojawić o różnych porach dnia. Nie zawsze mamy okazję i czas odpisać Klientowi. Po kilku minutach braku odpowiedzi, zniecierpliwiony użytkownik prawdopodobnie opuści stronę, nie otrzymując wyjaśnienia. Obiecując więc w pewien sposób Klientowi obsługę w czasie rzeczywistym dobrze jest wywiązać się z tej deklaracji i jak najszybciej odpowiedzieć na zadane pytanie. Tylko proaktywne podejście do obsługi czatu przyniesie efekty. Brak celu biznesowego prowadzenia rozmów może sprawić, że po jakimś czasie odinstalujemy samo narzędzie z powodu braku korzyści, jakie ten kanał komunikacji może przynieść firmie.

Dostosowywanie zapytań

Takie kwestie jak konfiguracja wizualna i techniczna czatu również są niezwykle ważne. Od strategii umieszczenia czatu na poszczególnych podstronach, czasu wyświetlania się zaproszeń czy ich treści zależy jego efektywność i konwersja ruchu na stronie na prowadzone rozmowy.

Dobrze dopasowane zaproszenie znacząco zwiększa szansę na rozpoczęcie konwersacji z użytkownikiem strony, co widzimy w statystykach podczas obsługi stron naszych Partnerów przez zespół .BespokeChat.

Statystyki wskazujące na sposób rozpoczynania rozmowy na stronie jednego z Partnerów .BespokeChat (dane miesięczne)
Statystyki wskazujące na sposób rozpoczynania rozmowy na stronie jednego z Partnerów .BespokeChat (dane miesięczne)

 

W zaproszeniach można informować o trwających Dniach Otwartych, wyprzedażach rocznika czy specjalnych promocjach. Dzięki temu jeszcze łatwiej jest uwypuklić ważne informacje, które chcemy przekazać Klientowi, a które mogą zostać niezauważone w gąszczu wiadomości na stronie.

Pozyskane szanse sprzedażowe

Klienci, zaglądając na stronę internetową salonu samochodowego spotykają się najczęściej z bardzo szerokim wyborem modeli, dlatego pomoc w odnalezieniu się w ofercie dealera oferowana przez Konsultanta jest z pewnością dużym ułatwieniem. Na czacie można przedstawić dużo więcej charakterystyk poszczególnych samochodów, wyjaśnić zasady finansowania czy też umówić jazdę próbną. Dane pozostawiane przez Klienta są przekazywane na wskazane adresy mailowe w salonie tak, aby mogły być natychmiast podjęte i dalej procesowane wewnątrz firmy. W naszej obsłudze nastawiamy się na to, aby raport był treściwy i krótko opisywał sprawę Klienta. Raport to lead sprzedażowy, czyli powiadomienie o pozyskaniu danych kontaktowych Klienta poprzez czat. Raporty wysyłane są po zakończeniu rozmowy i kierowane na dedykowany adres e-mail bądź numer telefonu. Po zalogowaniu się do Panelu Online można zobaczyć podgląd wszystkich raportów wraz z danymi Klientów. Taki lead sprzedażowy jest bardzo cenny, bo razem z podstawowymi danymi firma otrzymuje dużo informacji o preferencjach Klienta czy posiadanym budżecie na samochód.

Efektywne wykorzystanie ruchu

Jak widać, środki przeznaczane przez dealerów samochodowych na działania mające zwiększyć ruch na stronie mogą być jeszcze lepiej wykorzystane. Zwykle, aktywność Klientów w witrynie dealera ujawniana jest w liczbach podsumowanych jako statystyki w narzędziach analitycznych na koniec miesiąca. Dzięki obsłudze czatu odwiedziny strony nie pozostaną zapisane wyłącznie w liczbach, a leadach sprzedażowych, które pojawią się po rozmowach z użytkownikami strony.