You are currently viewing Zastosowanie czatu w rekrutacjach

Zastosowanie czatu w rekrutacjach

  • Post author:
  • Post category:Branże

Rosnący kanał komunikacji

Uruchomienie czatu na firmowej stronie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na komunikację na linii klient-firma. Dzięki swojej elastyczności, czat sprawdzi się w wielu branżach. Stanowi on także świetne rozwiązanie w dziedzinie HR, gdzie ma wiele zastosowań ułatwiających rekrutację.

Dla osoby zainteresowanej ofertami pracy, konsultant na czacie będzie stanowił doraźną pomoc w poszukiwaniu odpowiedniej oferty. Po zadaniu kilku pytań doradca sprawnie będzie mógł dopasować kandydata do konkretnej oferty. Osoba szukająca pracy zapewne spędziłaby godziny na przeglądaniu ofert, sprawdzając dla której jej kwalifikacje będą odpowiednie. Stanowi to korzyść również dla firmy, ponieważ spływają do niej bardziej konkretne i dostosowanie kwalifikacjami CV. Pozwala to łatwo wyeliminować osoby, których CV i tak zostałoby odrzucone.

Możliwości jakie daje czat w rekrutacji

Czat sprawdza się świetnie również jako narzędzie do rekrutacji bezpośredniej. Konsultant na czacie może przeprowadzić wstępne etapy kwalifikacyjne, tak aby spotkania odbywały się już tylko z osobami, które spełniają konkretne wymagania. Można wtedy skupić się na wybraniu najlepszego kandydata bez przechodzenia przez rozmowy z osobami, które nie spełniają wymogów. Jest wiele zalet takiej rekrutacji online. Po pierwsze oszczędność czasu dla obu stron – potencjalny kandydat już po rozmowie może otrzymać wiadomość czy przechodzi do kolejnego etapu czy jednak nie spełnia oczekiwań.

Kolejną zaletą jest możliwość ujednolicenia aplikacji. Wszyscy kandydaci przechodzą przez ten sam zestaw pytań podczas rozmowy na czacie co pozwala porównać ich na tej samej linii. Warto również zauważyć, że taka forma rekrutacji jest też znacznie przyjemniejsza dla kandydatów, którzy mniej się stresują, przez co ich wypowiedzi są zdecydowanie pełniejsze i pozwalają poznać cały potencjał danej osoby. Dodatkowo każdy konsultant ma możliwość prowadzenia kilku rozmów w tym samym czasie co pozwala jednocześnie rekrutować nawet kilka osób. Przy tradycyjnej rekrutacji może być mocno problematyczne.

Kolejną ważną zaletą jest szeroki zakres godzinowy, kiedy rekrutacja może zostać przeprowadzona. Czat dostępny na stronie w godzinach 8:00-23:00 sprawia, że potencjalny kandydat na pewno znajdzie czas, aby wejść i skorzystać z takiej rekrutacji. Dodatkowo nadesłane CV może zostać wzbogacone przez dodatnie transkryptu rozmowy na czacie.

Jeżeli do danej firmy spływa dużo CV, a tym samym proces rekrutacji jest długi i żmudny to warto zastanowić się nad zainwestowaniem w narzędzie czatu, które ją uprości i sprawi, że będzie ona przebiegała znacznie przyjemniej i szybciej. Stanowi to zaletę zarówno dla firmy, jaki dla potencjalnych kandydatów. Warto pamiętać o tym, aby czat dostępny był w szerokich ramach czasowych. Jeżeli w danej firmie nie ma osoby, która mogłaby taki czat obsługiwać szybko, sprawnie oraz w odpowiednim zakresie godzinowym to warto pomyśleć również nad wyborem zewnętrznej firmy. Profesjonalny outsourcing czatu rekrutacyjnego pozwoli na wykorzystanie wszystkich zalet tego narzędzia i będzie budować pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów.

.BespokeChat