You are currently viewing Wykorzystanie czata jako wsparcie eventów

Wykorzystanie czata jako wsparcie eventów

  • Post author:
  • Post category:Branże

Można odnieść błędne wrażenie, że branża typowo szkoleniowa czy też “eventowa” jest tak skonstruowana, że klienci nie muszą być jakoś specjalnie zachęcani do skorzystania z oferty. Skoro interesuje ich dana tematyka i trafiają na stronę danego wydarzenia, to od razu chętnie powierzają firmie swoje pieniądze, a w zamian otrzymują niezapomniane przeżycia czy też dostęp do unikatowej wiedzy. Wystarczy odpowiednia reklama, a klienci sami się pojawiają.

W jaki sposób więc możemy efektywnie wykorzystać narzędzie czatu na stronach firm, gdzie klienci zwykle już w jakiś sposób są zainteresowani ofertą wydarzenia? Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie go jako kanału kontaktowego. Czat pozwala na prowadzenie szybkich rozmów w trybie online. Dzięki temu klient nie musi niecierpliwić się i czekać na połączenia na infolinii czy na maila zwrotnego. Klienci, nawet Ci zdecydowani na zakup, często mają wiele pytań dotyczących szczegółów oferty oraz tego jak powinni postąpić w konkretnych sytuacjach. Świetnie sprawdzi się to w momencie kiedy organizujemy event – klienci na bieżąco mogą do nas pisać, pytać o nowe informacje czy podpowiadać ciekawe rozwiązania. Dzięki temu organizator ma ułatwione zadanie, ponieważ nie ma “zapchanej skrzynki mailowej”, a jednocześnie na bieżąco otrzymuje feedback od uczestników co im się podoba, a co należałoby poprawić. Jeżeli ma taką możliwość, to przy dużej ilości negatywnych reakcji może coś jeszcze zmienić przed startem imprezy, a tym samym zyskać w oczach uczestników. Osoby zadowolone z organizacji na pewno wrócą w kolejnej edycji wydarzenia, zainteresują się innymi propozycjami organizatora lub po prostu staną się naszymi ambasadorami w swoim otoczeniu. Warto więc mieć bieżący kontakt z klientami i dlatego tutaj świetnie sprawdzi się właśnie narzędzie czatu. Oczywiście, aby kontakt z uczestnikami eventu był płynny, czat powinien działać w tak szerokim zakresie dni i godzin jak to tylko możliwe.

Także branża szkoleniowa może zrobić z czatu swojego sojusznika. Dzięki prowadzeniu rozmów w czasie rzeczywistym, konsultant może sprawnie przekonać klienta dlaczego będzie zadowolony z oferty tego konkretnego szkolenia. Przedstawiając szczegóły oferty może jednocześnie wybadać potrzeby klienta i pomóc mu znaleźć opcję, z której na pewno skorzysta, ponieważ będzie ona najlepiej dopasowana do jego potrzeb. W przypadku firmy, która proponuje wiele różnorakich kursów może się to okazać kamieniem milowym w kwestii zadowolenia ich klientów. Bardzo często potencjalni uczestnicy kursów przeglądają ofertę, a następnie wybierają kurs, który wydaje im się najbardziej odpowiedni. Po czasie jednak okazuje się on nietrafiony – niezadowolony jest wtedy klient, który czuje się oszukany oraz firma, która traci takiego klienta. Dzięki doradztwu na czacie i rozmowie z odpowiednio przeszkolonym konsultantem klient ma szansę dotrzeć sprawniej do tych ofert, dzięki którym osiągnie wymarzony cel. Klienci często nie czytają szczegółowo ofert lub wybierają kursy bardziej ogólne, po których ukończeniu niekoniecznie będą zadowoleni. I właśnie rolą czatu, a raczej doradcy na czacie będzie pomoc w doborze odpowiedniego kursu, rozwianie wszelkich wątpliwości klienta i przejście z nim procesu wykupienia kursu.

Dzięki narzędziu czat, można na bieżąco zbierać opinie od klientów. Niezależnie od tego jakiej branży one dotyczą – będą one zawsze najbardziej wartościowe. Klienci rozmawiający z konsultantem wyrażają swoją ocenę, a konsultant może dopytać, dlaczego właśnie tak oceniają ofertę danej firmy. Dzięki temu firma może szybciej zareagować – dokładnie wiedzieć, że klient ocenia pewien element negatywnie z konkretnego powodu, aniżeli otrzymać wyłącznie nieuzasadnioną ocenę. Możliwość szybkiej reakcji to jedna z największych zalet, ponieważ klienci widząc, że firma reaguje na bieżąco są bardziej skłonni wybaczyć ewentualne drobne potknięcia.

Czat może być również świetnym nośnikiem różnych rabatów czy ofert dodatkowych. Wystarczy odpowiednio zachęcić klientów do kontaktu przez czat, a następnie podczas rozmowy przedstawiać im i zachęcać do korzystania z nowych promocji czy rabatów. Dzięki temu na pewno większa ilość osób dowie się o organizowanych akcjach promocyjnych.

Jak widać czat jest na tyle elastycznym narzędziem, że można go wykorzystać na wielu polach. Wystarczy określić mu konkretny cel oraz obsadzić na stanowisku konsultanta doświadczone osoby, a możemy tylko na tym zyskać. Przecież dla każdej firmy, niezależnie od branży, najważniejsze jest zadowolenie klienta. Zadowolony klient na pewno jeszcze wróci, a może i przyprowadzi ze sobą znajomych. Dlatego właśnie warto umożliwić im płynną i ciągłą komunikację na linii klient-firma. Czat działający w szerokim zakresie dni i godzin na pewno przyniesie korzyści. Warto również dodać, że jeden konsultant na czacie może obsługiwać na raz kilka osób co jest niemożliwe np. w przypadku rozmowy telefonicznej. Natomiast e-mail nie gwarantuje takiej ciągłości kontaktu. Klienci z pewnością docenią więc nowy, dynamiczny kanał komunikacji.

.BespokeChat