You are currently viewing Działaj proaktywnie, czyli czatowanie dla zaawansowanych

Działaj proaktywnie, czyli czatowanie dla zaawansowanych

  • Post author:
  • Post category:Porady

Czat to narzędzie, które w łatwy sposób może pomóc w zwiększeniu zysków naszej firmy. Obsługa klienta na czacie daje możliwość rozwiania wszystkich jego wątpliwości podczas rozmowy w czasie rzeczywistym, a także pozwala przeprowadzić go przez proces zakupowy. Jednak ważne jest tutaj odpowiednie skonfigurowanie czatu, aby potencjalni klienci częściej i chętniej z niego korzystali.

Czatowanie reaktywne

Warto zacząć od tego, że czat może działać reaktywnie oraz proaktywnie. Reaktywne działanie czatu polega na tym, że jest on dostępny na stronie i cały czas ktoś go obsługuje, jednak w żaden sposób nie zachęca on klienta do kontaktu. Zostanie on raczej zauważony jedynie przez osoby, które szukają pomocy czy kontaktu z daną firmą, ponieważ w żaden sposób nie rzuca się w oczy. Może on być widoczny w postaci belki na dole strony lub koperty. W żaden sposób nie reaguje on też dźwiękowo,aby zwrócić na siebię uwagę klienta. Stanowi on narzędzie działające, jednak jednocześnie wtapia się w tło i w żaden sposób nie wyróżnia. W takim wypadku nie można liczyć na dużą ilość rozmów, a tym samym zwiększenie sprzedaży.

Czatowanie proaktywne

Oczywiście można siedzieć i czekać na kontakt ze strony klienta poprzez czat, czy też poprzez mail lub telefon, odpowiadając w ten sposób na jego pytania i potrzeby. Można też jednak wyjść do klienta z inicjatywą i zaproponować mu pomoc, zanim poprosi o nią przez inne kanały komunikacyjne. I właśnie tu pojawia się proaktywne działanie czatu.

Proaktywne zastosowanie czata

Aby czat działał proaktywnie najpierw musi analizować co klient robi na danej stronie. Bada na jakiej jest podstronie oraz jak długo. Sprawdza, czego dany klient szuka, na podstawie podstron, które odwiedził. Wszystkie zebrane dane mogą być cennym źródłem informacji zwrotnych od klientów, co może pozwolić w ulepszeniu strony czy też samej oferty.

Po zebraniu tych informacji można ustalić w konfiguracjach różne warunki, po których spełnieniu danemu klientowi wyświetla się zaproszenie do rozmowy. Jest to zaproszenie spersonalizowane, zwykle nawiązujące do konkretnego zachowania klienta na stronie np. kiedy klient długo zwleka ze złożeniem zamówienia możemy wysłać zaproszenie pytające, czy pomóc mu w przejściu procesu zamawiania. Dzięki temu zabiegowi, klient odbiera rozpoczynającą się rozmowę bardziej personalnie, tym samym chętniej skorzysta z możliwości rozmowy na czacie. Oczywiście zaletą takiego zabiegu jest też to, że w oczach klienta firma może się poszczycić wysoką jakością obsługi co na pewno zostanie odebrane pozytywnie i sprawi, że klient chętniej wróci i ponownie skorzysta z oferty. Dodatkowo angażowani są klienci , którzy wcześniej byli niezaangażowani,a tym samym powiększony obszar ich zainteresowań naszą usługą i dostają możliwość stworzenia więzi z firmą.

Zwiększenie sprzedaży na stronie

Im więcej klientów postanowi skorzystać z rozmowy na czacie tym większe będą wyniki sprzedażowe na stronie. Konsultant pomoże danej osobie w rozwiązaniu trudności jakie napotkała na stronie, rozwieje jej wątpliwości, a także pomoże sprawnie przejść przez procesy sprzedażowe. Odpowiednio skonfigurowane powitania generują najczęściej około 80% wszystkich rozmów na czacie, co oznacza, że stawiając na proaktywną formę działania czatu możemy się spodziewać prawie 5 razy więcej rozmów czat na stronie.

Oczywiście zwiększona liczba rozmów musi być odpowiednio obsługiwana, aby klienci nie musieli czekać w kolejce, aż konsultant połączy się z nimi. W takim wypadku najlepiej postawić na doświadczony zespół fachowców jaki stanowi .BespokeChat, który 7 dni w tygodniu z szerokim zakresie godzinowym będzie obsługiwać czat w imieniu firmy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu nasz zespół będzie mógł wykorzystać pełny potencjał czatu na danej stronie. Zawsze stawiamy na maksymalną liczbę nawiązywanych relacji co przekłada się na na zyski firmy.

.BespokeChat