You are currently viewing Czatuj ze specjalistami

Czatuj ze specjalistami

  • Post author:
  • Post category:Inne

Odpowiednio zainstalowane i skonfigurowane narzędzie czat może zwiększyć zarówno ruch, jak i sprzedaż na stronie internetowej. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Błędy w obsłudze czatu

Nasz zespół często spotyka się z opiniami, że zainstalowanie na stronie narzędzia LiveChat nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Często po rozmowie i analizie okazuje się, że mimo instalacji narzędzia na stronie nie było ono obsługiwane w pełnym zakresie godzinowym, a nawet jeżeli było to w sposób nieodpowiedni. Nie było także ustalonej strategii sprzedażowej, celów jakie konsultant na czacie ma osiągnąć, a sam sposób obsługi również pozostawiał wiele do życzenia – osoba obsługująca czat nie zawsze była dostatecznie zaangażowana, ponieważ stanowiło to jedno z jej wielu zadań w firmie. Jak więc uniknąć tego błędu i sprawić, aby czat przynosił oczekiwane zyski?

Wybór odpowiedniego narzędzia

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pozwalających na czatowanie z klientami na stronie internetowej. Mają one różne funkcjonalności, ułatwiające w mniejszym czy większym stopniu kontakt z klientem. Jako BespokeChat polecamy oczywiście narzędzie LiveChat, z którego sami korzystamy. Jest ono bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie szeroko rozwinięte. Nie jest jednak ważne, z jakiego narzędzia korzystamy, ale to, jak z niego korzystamy. Najważniejszym jest więc nie wybór narzędzia, a konsultantów którzy będą go obsługiwać. Muszą być to osoby dostępne w szerokim zakresie godzin, najlepiej także z doświadczeniem w prowadzeniu rozmów na czacie. Specyfika tego narzędzia wymaga, aby umieć wyczytać intencje klienta ,,między wierszami” i odpowiednio na nie od razu zareagować.

Proaktywne zastosowanie czata

Doświadczony zespół, a zyski

To konsultant na czacie wpływa na wysokość zysków, jakie przyniesie korzystanie z narzędzia LiveChat na stronie. Bardzo ważnym aspektem jest dostępność konsultanta – powinien być on na czacie w szerokich ramach czasowych, szczególnie poza standardowymi godzinami pracy firmy.

Oczywiście równie ważny jest sposób w jaki konsultant prowadzi rozmowę na czacie oraz czy jest on zaangażowany i nawiązuje rozmowy proaktywnie, czyli zapraszając osoby na stronie firmy do rozmowy. Dzięki temu nawiązywany jest kontakt z potencjalnym klientem, który w przypadku jakichkolwiek trudności mógłby nie skorzystać z oferty firmy. Doświadczony konsultant potrafi wybadać podczas rozmowy potrzeby oraz oczekiwania klienta, a następnie może zaproponować mu najbardziej odpowiednie i korzystne dla niego rozwiązanie. Pomaga także klientowi pozbyć się ewentualnych wątpliwości dotyczących oferty lub firmy. Klient, którym się odpowiednio zaopiekowano chętniej skorzysta z oferty lub od razu dokończy proces zakupowy.

Wyznaczenie celu

Aby rozmowy na czacie były jak najbardziej efektywne i przynosiły większe zyski warto już na początku założyć cele, które konsultant ma osiągnąć podczas rozmowy. W zależności od branży i profilu firmy mogą być one różne i odpowiednio dostosowane. Jeżeli czat umieszczony jest na stronie sklepu internetowego to oczywistym będzie, że głównym celem będzie namówienie klienta do złożenia zamówienia oraz pomoc w przejściu całego procesu zamawiania. W innym przypadku można przez czat generować np. leady sprzedażowe – konsultant pobiera od klienta dane do kontaktu, a także bada jego potrzeby, dzięki czemu można szybko skontaktować się ze spersonalizowaną ofertą dla tej osoby. Cele można dowolnie kształtować i dobierać do potrzeb sprzedażowych firmy. Doświadczony konsultant poradzi sobie z każdym z nich.

Narzędzie czat na stronie przyspiesza sposób komunikacji na linii firma-klient, przez co znajduje duże uznanie w oczach klientów, którzy coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania. Klient widzi, że firmę interesuje jego opinia oraz troszczy się o jego potrzeby. Powoduje to nawiązanie więzi i chętniejsze korzystanie z oferty.

Jak widać warto, aby czat był obsługiwany przez osoby z doświadczeniem, ponieważ sprzedaży nie dokonuje samo narzędzie, a osoba która go obsługuje. Im bardziej doświadczony i zaangażowany jest konsultant, tym wyższe wyniki sprzedażowe można osiągnąć przez narzędzie czatu. Poza postawieniem na tą formę komunikacji warto także postawić na zespół doświadczonych specjalistów, który z wielkim zaangażowaniem oraz w szerokich ramach czasowych będzie obsługiwał outsourcingowo firmowy czat na stronie.

.BespokeChat