You are currently viewing Branża e-commerce a zakaz handlu w niedzielę

Branża e-commerce a zakaz handlu w niedzielę

  • Post author:
  • Post category:Inne

1 marca 2018 roku w życie weszła ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Dotknęła i dotyka ona przede wszystkim sklepy stacjonarne, które do tej pory w weekendy mogły liczyć na znacznie większy utarg. Wiele osób zastanawia się, czy taka sytuacja sprawia, że branża e-commerce zyskuje więcej klientów?

Weekendowi klienci

Weekend to zakupowy czas dla wielu Polaków. Po ciężkim tygodniu pracy powiązanym bardzo często z brakiem czasu to właśnie sobota i niedziela są idealnym momentem na zapełnienie lodówki, kupno nowych butów czy wymianę telewizora na nowszy model. Tylko wtedy na spokojnie mogą się zastanowić nad swoim wyborem, przejrzeć kilka różnych propozycji i wybrać tą odpowiednią dla siebie.
Młodsze pokolenia równie chętnie spędzają ten czas na zakupach internetowych, jednak weźmy pod uwagę, że weekendowe zakupy w galeriach handlowych stały się także formą spędzania czasu ze znajomymi dla młodzieży. Co stanie się w momencie kiedy wszystkie sklepy będą otwarte tylko w jeden weekendowy dzień?

Kolejki w sklepach

Większość ekspertów zajmujących się tym zagadnieniem zgodnie twierdzi, że wynikiem niedziel wolnych od handlu będą kolejki w pozostałe dni weekendu, czyli piątkowe popołudnie i sobotę. Dotyczy to po równi wszystkich branży, nie tylko spożywczej. Czy pojawienie się znacznie większych kolejek wpłynie jakoś na sklepy internetowe? Zdecydowanie. Wielu klientów zniecierpliwionych lub niechcących tracić czasu w kolejkach zacznie korzystać z możliwości zamówienia zakupów online i odebrania ich we wskazanym punkcie. To zdecydowana szansa dla sklepów online, zwłaszcza jeżeli miałyby możliwość odbioru zamówienia w weekend.

Bądź online

Jak mają poradzić sobie z taką sytuacją sklepy, które działają stacjonarnie i stracą dużą część utargu? Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie równolegle sklepu online obsługującego klientów także w niedzielę. Pojawiają się głosy, że klienci nie będą zainteresowani takimi rozwiązaniami, gdy odbiór będzie w kolejny dzień tygodnia, a nie natychmiast, w trakcie weekendu. Ale czy na pewno? Pamiętajmy, że nasi weekendowi klienci to osoby, które na tygodniu nie mają czasu, który mogą poświęcić na szukanie rzeczy dla siebie. Dodatkowo każdy towar jest w jakiś sposób ograniczony ilościowo – w takich przypadkach zakup online będzie gwarantował klientowi, że po weekendzie ten towar będzie na niego czekał, opłacony i gotowy do odbioru.
Warto zaznaczyć również, że duże znaczenie będą tutaj miały odpowiednio skrojone akcje marketingowe. Klienci poinformowani wcześniej o możliwości dokonania zakupów online w tym właśnie sklepie w niedzielę, chętniej skorzystają z takiej możliwości. Zakupy online to nie tylko oszczędność czasu, ale i nerwowej przepychanki w sklepach, która potrafi odstraszyć wielu potencjalnych klientów.

Postaw na czat

Czat dla sklepu internetowego

Jak już kiedyś wspominaliśmy sklep internetowy bez czatu to jak sklep stacjonarny bez sprzedawców – niby wszystko jest, ale finalnie nie ma kto klientowi pomóc czy doradzić. Warto zauważyć, że w przypadku zakazu handlu w niedzielę wielu specjalistów uważa, że po internetowe zakupy sięgną także ci, którzy do tej pory z różnych powodów unikali takich zakupów. Będą to m.in. osoby nieradzące sobie z komputerami lub nie darzące zaufaniem zakupów online. Dzięki narzędziu czat na stronie oraz niedzielnej dostępności konsultantów, którzy będą go obsługiwać możemy przyciągnąć tego typu osoby do siebie. Warto zadać sobie pytanie czy lepiej zrobić zakupy w jakiś sklepie online, gdzie nie do końca rozumiesz wszystkie procesy czy w sklepie, gdzie przez cały proces zakupowy przeprowadzi Cię konsultant czatu? Rolą doradcy będzie więc nie tylko doradzanie czy odpowiadanie na pytania, ale również pilnowanie, aby tego typu klient na spokojnie przeszedł cały proces zakupu i dzięki temu chętniej wrócił do sklepu przy kolejnej okazji.

Wybierz specjalistów

Firma .BespokeChat to zespół specjalistów, którzy mają doświadczenie w działaniach sprzedażowych dla wielu różnych branż. Konsultanci sprawnie pomogą klientowi dokończyć zakupy oraz rozwieją jego ewentualne wątpliwości. Dzięki posiadanemu doświadczeniu dostosują swój styl do klienta, w taki sposób, że nawet osoby niekorzystające dotąd z możliwości zakupów online poczują się pewniej.
Nasi konsultanci obsługują czat od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-23. Dzięki temu wszyscy klienci chcący skorzystać z usług sklepu w wolną niedzielę oraz cały weekend będą mieć zapewnioną profesjonalną obsługę.

Specjaliści przewidują błyskawiczny rozwój sektora e-commerce jako następstwo wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Zgodnie w ustaleniami z roku na rok przepisy będą się znacznie zaostrzać aż do 2020 roku, kiedy to niedziele handlowe mają zniknąć całkowicie. Warto już z wyprzedzeniem przygotować się na to i zacząć zabiegać o klientów decydujących się na zakupy online. Pojawi się ich znacznie więcej niż do tej pory warto więc być na to gotowym. Czynnikiem wpływającym na ilość klientów w naszym sklepie nie będzie więc tylko asortyment czy ceny, ale również fakt zapewnienia odpowiedniej obsługi, gotowej pomóc klientowi w każdej chwili. Warto postawić na proaktywne wsparcie klienta za pośrednictwem doświadczonych doradców już teraz.

.BespokeChat