You are currently viewing Wakacje 2019: planować czy wdrożyć obsługę czatu?

Wakacje 2019: planować czy wdrożyć obsługę czatu?

  • Post author:
  • Post category:Porady

W biznesie utarł się pewien stereotyp, że wakacje to czas posuchy jeśli chodzi o znajdowanie nowych Klientów. Wykresy w Google Analytics niebezpiecznie pikują a liczba pojawiających się leadów spada. Wiele firm decyduje się ten okres przeczekać i wrócić do poszukiwania Klientów wraz z nadejściem roku szkolnego. W wielu branżach lipiec i sierpień to rzeczywiście tzw. “martwy okres” jeśli chodzi pozyskiwanie Klientów, ale również bardzo dobry czas na planowanie. Część działań można wdrożyć już w czasie wakacji, przetestować i ruszyć pełną parą w tzw. okresie “back to school”. 


A jak do tych działań odnieść komunikację z Klientami na czacie ? Niezależnie czy korzystasz już z czatu czy dopiero planujesz go wdrożyć, wakacje są świetnym okresem, aby bliżej przyjrzeć się temu kanałowi komunikacji.

Strategia na wakacje

Wakacje to dobry czas na dokonanie przeglądu bieżącej strategii komunikacji z Klientami i przetestowanie nowych rozwiązań. Warto sprawdzić drożność i efektywność kanałów dotarcia do odbiorców i zastanowić się, które z nich przyczyniają się w największym stopniu do wzrostu biznesu. Zarządzanie i odpisywanie na przychodzące maile czy sposoby na zmniejszenie liczby przychodzących połączeń telefonicznych to działania, które warto uwzględnić w letnim harmonogramie zmian. Okres wakacyjny to dla wielu biznesów okres “włączania” ofert sezonowych prezentowanych na stronie internetowej. Warto zwrócić uwagę Klientów i wyeksponować produkty, które mają wtedy największą szansę na sprzedaż. Wrzucenie informacji pośród natłoku treści na stronie nie wystarczy. Jeżeli korzystasz już z czatu, w komunikacji z Klientami, to dobry moment aby przygotować odpowiednie zaproszenia do rozmowy, nawiązujące do konkretnej oferty, co pozwoli Ci jeszcze lepiej się wyróżnić. Z naszego doświadczenia wynika, że około 70-80% rozmów jest nawiązywane dzięki specjalnie dostosowanym zaproszeniom (przykład jak może wyglądać takie zaproszenie zaprezentowany jest poniżej).

Pamiętaj, że część Klientów “wciąż kupuje”

Już nie tylko Nowy Rok wiąże się z podejmowaniem postanowień i wzmożonym zainteresowaniem różnego rodzaju formami rozwoju osobistego. Siłownie, szkoły językowe, gabinety kosmetyczne czy firmy oferujące różnego rodzaju szkolenia przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. Okazuje się jednak, że drugim okresem w roku, kiedy dopada nas chęć zmian jest… początek roku szkolnego. Jeżeli ktoś chce rozpocząć kurs od września to z pewnością już latem będzie szukał odpowiednich ofert. Wdrożenie i obsługa czatu w tym okresie to dobry moment, aby szybciej niż konkurencja skontaktować się z Klientami odwiedzającymi stronę. Wiele firm nie wychodzi do Klientów z nowymi propozycjami w wakacje, bo obawiają się że i tak nikt nic nie kupi. Tymczasem, ludzie mają wiele różnych planów na sezon urlopowy. Planują remont mieszkania, kupno samochodu i podejmują działania na które do tej pory nie mieli czasu. Z pewnością będą przeglądać i porównywać oferty w Internecie, więc warto być przygotowanym na to, aby umożliwić takim użytkownikom kontakt na czacie.

Wakacje to niezależność

Dostosowując się do naszych Klientów warto postawić na mobilność. Klienci coraz częściej przeglądają oferty i dokonują zakupów w Internecie. Według raportu Gemius, dotyczącego przeglądu branży e-commerce w 2018 roku, 56% Internautów deklaruje kupowanie online. Czynnikiem, który ma największy wpływ na dokonywanie zakupów w Internecie jest dostępność 24 godziny na dobę (wskazało na to aż 87 % respondentów). 82% użytkowników wskazało urządzenia mobilne, jako najchętniej wybierane podczas kupowania przez Internet. Za rosnącym trendem mobilności i niezależności (również w wakacje) powinny iść zmiany w komunikacji z Klientami. Jeżeli młode pokolenie najchętniej porozumiewa się przez komunikatory internetowe, to stwórzmy im ku temu okazję, oferując wsparcie i rozmowę na czacie podczas dokonywania zakupów.

A jak to wygląda w praktyce ?

Kiedy rozmawiamy z wieloma Partnerami, obawiają się oni wdrożenia obsługi czatu w okresie wakacyjnym. Idzie za tym niechęć związana z koniecznością zaangażowania dodatkowych osób, co w sezonie urlopowym jest znacznie trudniejsze. Większość firm przesuwa decyzję na okres powakacyjny. Kompleksowe rozwiązanie wdrożenia i obsługi czatu ma jednak za zadanie w możliwie największym stopniu odciążyć pracowników firmy od dodatkowych zadań. Natomiast przetestowanie działania czatu i osiąganych efektów w wakacje może przygotować firmę na zwiększony ruch na stronie w okresie “po wakacjach”. Wdrożenie czatu jako kanału komunikacji z Klientem niewątpliwie pomoże w zwiększeniu konwersji sesji użytkowników na stronie na pozyskane leady sprzedażowe.

Podsumowując, wakacje to dobry czas zarówno na wdrożenie jak i przygotowanie do obsługi czatu na stronie internetowej. Jeżeli masz już czat, wykorzystaj go aby dotrzeć do Klientów z wakacyjnymi promocjami i sezonową ofertą. Jeżeli dopiero planujesz wdrożenie, poświęć sezon urlopowy na przetestowanie nowego kanału komunikacji i jego dostosowanie w taki sposób, aby od września mógł “pracować” przy zwiększonym ruchu na stronie i dbać o kontakt z Klientami. Jednym słowem, bądź bardziej aktywny niż konkurencja!