You are currently viewing Klasyfikacja pozyskiwanych leadów

Klasyfikacja pozyskiwanych leadów

  • Post author:
  • Post category:Leady

Narzędzie LiveChat to świetne rozwiązanie dla firm, które są nastawione na pozyskiwanie leadów sprzedażowych. Konsultant na czacie nawiązuje kontakt z potencjalnym klientem, a następnie dzięki swojemu doświadczeniu generuje lead sprzedażowy, który trafia do naszej firmy.

Kategoryzacja leadów

Warto, aby pozyskiwane leady były od razu odpowiednio klasyfikowane i trafiały do osób, które zajmują się danym tematem. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku gdy firma prowadzi jednocześnie kilka usług, jest podzielona na wiele działów, z których każdy obsługuje inny typ klientów lub działa na różnych rynkach.

Dla kogo?

Tego typu podział świetnie sprawdzi się m.in. u dealerów samochodowych, którzy w ramach jednej firmy prowadzą równocześnie salon, komis czy serwis oraz mają różne lokalizacje. Wtedy zgłoszenie trafia odpowiednio do osób obsługujących salon czy serwis, które mają możliwości umówienia klienta oraz udzielenia mu informacji w interesującym go zakresie. Rozwiązanie to jest również korzystne dla klienta, który nie czeka aż dane przejdą przez kilka działów, aby finalnie dopiero po kilku dniach trafić do właściwej osoby – kontakt może odbyć się nawet tego samego dnia. Przyspiesza to również i ułatwia proces wewnątrz firmy – odpowiednia osoba dostaje informację na temat wymagań klienta oraz jego komplet danych, dzięki czemu od razu może przygotować odpowiednią ofertę.

Oczywiście sprawdzi się również w przypadkach innych firm, np. specjalizujących się w rekrutacji. Zgłoszenia trafiają od razu do odpowiednich jednostek zaangażowanych w daną rekrutację.

Warto zwrócić również uwagę na zastosowanie w branży deweloperskiej, zwłaszcza jeżeli firma ma w ofercie kilka różnych inwestycji w różnych miastach. Dane trafiają wtedy do biura w konkretnym mieście lub do biura obsługującego wskazaną inwestycję. Znacznie ułatwia to procesy sprzedażowe, kontakt z klientem oraz przygotowanie odpowiedniej oferty.

Nowy czy powracający klient?

Dużym ułatwieniem jest możliwość oznaczenia czy osoba, która pozostawia dane to potencjalny nowy klient czy ktoś kto korzystał już z usług naszej firmy. Wiadomo, że w takim wypadku reakcja zwrotna będzie całkiem inna, ponieważ nowy klient nie zawsze będzie w pełni zorientowany na temat oferty, czy przebiegu całego procesu usługowego. Narzędzie Live Chat daje także możliwość śledzenia tego czy dany klient przebywał już na naszej stronie oraz czy prowadził jakieś rozmowy na czacie. Inaczej będziemy bowiem prowadzić rozmowę z osobą, która już kilkukrotnie zaglądała na stronę, a inaczej z osobą, której jest to pierwsza styczność z daną firmą i jej ofertą. Tak indywidualne podejście do klienta gwarantuje zwiększenie sprzedaży, ale również i zapewnia firmie dobrą opinię wśród klientów – przecież każdy z nas lubi być traktowany wyjątkowo i indywidualnie. Oczywiście, aby efektywnie wykorzystać powyższe dane, potrzebujemy doświadczonego zespołu oraz procedur, które poprawnie wykorzystają te informacje w praktyce.

Rozwiązania techniczne

Pozyskiwane leady można również łatwiej klasyfikować dzięki możliwości konfiguracji różnych zestawów maili dla poszczególnych zgłoszeń. Przykładowo: zgłoszenia serwisowe trafiają bezpośrednio na serwis, a te dotyczące auta używanego od razu na email komisu. Znacznie ułatwi to pracę osobom zajmującym się danymi działaniami, ponieważ będą mogły na bieżąco odbierać przekazywane dane i działać dalej zgodnie ze standardem firmy. Możliwa jest również konfiguracja powiadomień SMS o nowych zgłoszeniach. Jest to rozwiązanie, które lepiej sprawdzi się w przypadku zgłoszeń trafiających do działu, gdzie skrzynka pocztowa nie jest sprawdzana cały czas. Pracownik dostaje odpowiednie powiadomienie SMS z informacją, że czeka na niego zgłoszenie od potencjalnego nowego lub powracającego klienta. Może wtedy znacznie szybciej zareagować, co skróci też czas oczekiwania dla samego klienta. Pamiętajmy, że aktualnie konkurencja na rynku jest tak duża, że to niejednokrotnie czas jest czynnikiem decydującym o przewadze. Często wygrywają właśnie Ci, którzy jako pierwsi dotrą do klienta.

Odpowiednie sklasyfikowanie leadów może przynieść wiele korzyści zarówno firmie, jak i potencjalnemu klientowi. Pozwala to na skrócenie procesu przekazywania danych, a dzięki temu na znacznie szybszy kontakt z klientem. Leady sprzedażowe generowane przez konsultantów na czacie są znacznie bardziej wartościowe i lepiej konwertują niż te z kupionych baz. Warto jednak pamiętać, że tutaj ważną rolę gra właśnie czas kontaktu, który musi być maksymalnie skrócony, aby klient w międzyczasie nie zdecydował się na ofertę konkurencji.

.BespokeChat